Dům se skleněnou věží se nachází na Pražském Předměstí v Hradci Králové. Je znám také pod názvem Obchodní a obytný dům firmy Vlček nebo Skleněná věž u Vlčků.
Tato budova vznikla podle návrhu místního stavitele a příležitostného projektanta Josefa Fňouka, který „nezapře respekt k progresivnímu vývoji“. Jedná se o puristický obytný a obchodní dům zvaný „U skleněné věže“. Byl navržen pro obchodníka a výběrčího obecní dávky z lihovin Karla Vlčka. Objekt byl navržen na místě někdejšího přízemního domu, který směřoval pouze do dnešní Dukelské třídy, do Hořické ulice byl dvůr a samostatný objekt s obchodem. Stavba započala 9. března 1929, dokončena byla 23. září 1929. O progresivitě a pevnosti nových konstrukcí může svědčit skutečnost, že ve dnech 2. až 6. července roku 1929 Hradec, a zvláště Pražské Předměstí, zasáhla silná vichřice, která způsobila velkou pohromu na okolních domech, zatímco lešení kolem novostavby a hrubá stavba Vlčkova domu zůstaly neporušeny a na samotném objektů nevznikla žádná škoda.
Suterén zaujímala ústřední kotelna a čtyři prostory sloužící jako sklady jednotlivým obchodům. Každý sklad měl samostatný nákladní výtah z ulice. Přízemí zabírala obchodní plocha se třemi standardními krámy, která sestávala vždy ze dvou prostor, jednoho nárožního krámu s kanceláří a jedno malého krámu. Dispozice bytů byla v prvním až třetím patře totožná. Nacházel se zde vždy jeden luxusní byt s enfiládou obytných místností směřující do Dukelské třídy čítající ložnici, obývací pokoj, jídelnu a salon v nárožním prostoru, do dvora byly situovány koupelna, kuchyň, toaleta, pokoj pro služku a spíž. Menší byt směřující do Hořické ulice obsahoval ložnici, obývací pokoj a jídelnu. Směrem do dvora byly situovány koupelna, kuchyň, pokoj pro služku, toaleta, komora a spíž. Jen třetí parto se lišilo salonem s vykrojenou zimní zahradou, která se nacházela v nárožní skleněné věži. Salon byl připojen k bytu směřujícímu do Hořické ulice, nikoli do Dukelské, patrně na přání konkrétních prvních nájemníků. Čtvrté patro zabírala především střešní terasa s cementovou dlažbou a menší dvoutraktové patro. V traktu do Dukelské ulice byla prádelna se sušárnou, v traktu do Hořické ulice malý byt, patrně svobodárna či byt domovníka čítající toaletu, spíž, malý pokoj a obytnou kuchyň. Na rohu převyšovala stavbu věž o půdorysu nepravidelného pětiúhelníku i přesto, že se z ulice zdá být vztyčená na půdorysu pravidelného čtyřúhelníku).
V prodejních prostorách objektů se vystřídala celá řada různorodých produktů od likérů, punče, rumu a vína pana Vlčka, přes potraviny, elektro a speciální prodejnu televizorů, až po sortiment skla a porcelánu. Od 1. ledna 1934 zde sídlil zubní technik Bedřich Polák. V šedesátých letech zde fungovala sběrna pro broušení společně s opravnou zámků a klíčů všech druhů. V současné době se zde nachází herna.
V roce 1933 byl dům přestavěn do dnešní podoby podle návrhu architekta Václava Placáka.
Koncem osmdesátých let 20. století došlo k rozsáhlým demolicím okolí domu, kde mělo vzniknout bytové družstvo Vítězný únor. Mělo se jednat o komplex nových bytových domů s prodejnami a občerstvením v přízemí. K výstavbě nakonec nedošlo, a tak byl Dům U skleněné věže zachráněn. Během druhé poloviny 20. století se jednalo již o třetím návrhu zbouraní této pozoruhodné stavby, ale k rozsáhlé asanaci Pražského Předměstí nakonec nikdy nedošlo. Dům se nachází v původním stavu. Někdejší obchodní parter ustoupil herně a fasáda byla zateplena obkladovými deskami.
Vlada Kozhevnikova, LZL
Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.
- Státní okresní archiv Hradec Králové, fond Berní správa, dokumentace k objektu čp. 21
-
Marie Benešová; František Toman; Jan Jakl, Salón republiky: Moderní architektura Hradce Králové. Hradec Králové 2000