S ohledem na nejrychleji se rozvíjející periferii Hradce Králové – Pražské Předměstí, budování nové monumentální nádražní budovy s věží a jejího předprostoru jako metropolitního náměstí, přistoupil i poštovní úřad k výstavbě nové budovy s patřičnou vážností. Význam hradecké pošty byl dán i sídlem celostátního Poštovního a telegrafního úřadu v nedalekých Pardubicích.
Projekt vypracoval stavitel a příležitostný projektant František Komárek, který v minulosti navrhl významné stavby jako dům s pasáží a kinem Central nebo hotel Avion. Exteriéry budovy jsou navrženy symetricky a členěny v duchu moderního klasicismu. Hlavní průčelí se vstupem do poštovní haly je členěno osmi širokými lizénami vymezujícími prostor pro sedm os oken v přízemí a prvním patře. Nad vstupem se nachází reliéf malého státního znaku a po stranách byly dva stožáry na vyvěšování státních vlajek. V exteriéru směřujícím do dnešní Zamenhofovy ulice jsou prolomeny dva boční provozní vstupy. Na ně navazující vertikální schodišťová okna přes dvě poschodí vymezují boční fasádu. Mezi schodišťovými rizality je sedm okenních os. Na ploše boční fasády do Zamenhofovy ulice se původně ve výšce prvního patra nacházel nápis verzálkami „Poštovní a telegrafní úřad 2“.
Centrem stavby je obslužná hala osvětlená střešní segmentovou klenbou vyplněnou sklobetonovými výplněmi. V zadním traktu stavby se nacházely provozní prostory na třídění dopisů a balíků a rampy pro nákladní automobily pro příjem i expedici korespondence a zásilek. Nová pošta byla také propojena samostatným tunelem s kolejištěm nádraží.
Stavba je dobrým příkladem regionálních forem určených pro významné budovy státních institucí, které zpravidla přijímaly nové impulzy při organizaci provozu a návrhu vnitřní dispozice v duchu úřadovny jako fungujícího stroje, ale architektonické formy byly tradičně monumentální a využívající odkaz tradic minulosti.
LZL
Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.
-
[B.] Matura, K dějinám poštovního úřadu Hradec Králové 2, Osvěta lidu, 1934, roč. VII., č. 50
-
Z minulosti hradeckých pošt, Kraj královéhradecký, 1935, roč. 26, č. 60
-
Petr Urlich (ed.), Slavné pošty Čech, Moravy a Slezska, Praha 2013, s. 227–228
-
Pavel Panoch, Hradec Králové: Průvodce po architektonikých památkách od středověku do současnosti, Praha 2015, s. 250