Asi největším projektem Jindřicha Freiwalda a Jaroslava Böhma v Hradci Králové byly nárožní činžovní dům na rohu Čelakovského a K. H. Máchy čp. 637 a na něj navazující fronta činžovních domů v Čelakovského ulici čp. 638 a 639. Návrh je v nezměněné podobě publikován v katalogu prací Jindřicha Freiwalda a Jaroslava Böhma s názvem Naše stavby. V trojúhelníkovém štítu otočeném do ulice K. H. Máchy je umístěno sdružené trojokno s dekorativním ostěním připomínající kubizující tvarosloví malostranského projektu činžovního domu v Mostecké ulici od Freiwalda a Böhma z téže doby. Fasády domů otočené do Čelakovského ulice jsou uzavřeny z každé strany do trojhranného arkýře, v polích okenních pásů se nacházejí dekorativní rondely s reliéfní sochařskou výzdobou (puttiové s různými atributy). Nároží tvoří konvexní oblouk zdobený výraznými kanelovanými lizénami. Freiwald zde uplatnil maximum ze svého stylového rejstříku – od moderního klasicismu přes kubizující dekorace (které ale nemají s kubistickou teorií krystalizace tektoniky nic společného – jedná se pouze o semperovsky „zavěšené“ ornamenty) až po kotěrovské racionalistické prvky. Freiwald v případě nouzových bytů pro Živnostenské družstvo navrhoval bytostně velkoměstskou architekturu, která měla utvořit kulisu reprezentativnímu bulváru.
V přízemí byly plánovány obchody se sklady (v původní verzi 13, později byl počet upraven a některé krámy byly propojeny a vytvořeny zde dílny podle potřeb konkrétních nájemců). Dispozice bytů v prvním a druhém patře objektu čp. 637 byla dvou a třípokojová. Zatímco v jiných činžovních domech v Hradci Králové byly v této době pokoje pro služku i u jednopokojových bytů, zde byly standardy rozděleny: dvoupokojové byty pokoj pro služku neměly, třípokojové ano. U bytů v netypické nárožní části objektu čp. 637 měla služka pokoj propojený s bytem a současně s netradičním vlastním samostatným vstupem z chodby. Domy čp. 638 a 639 obsahovaly pouze dvoupokojové byty s kuchyní bez pokojů pro služku. Součástí všech bytů byla samostatná toaleta, spíž a koupelna.
LZL
Činžovní domy Živnostenského družstva jsou součástí plošně památkově chráněného území ochranného pásma Městské památkové rezervace Hradec Králové.
-
Jindřich Freiwald; Jaroslav Böhm, Naše stavby, Praha 1924, s. 105
-
Ladislav Zikmund-Lender, Struktura města v zeleni: Moderní architektura v Hradci Králové, Hradec Králové 2017, s. 121