Reorganizace armády, započatá v roce 1935 a iniciovaná zhoršující se geopolitickou situací ve střední Evropě, stanovila pro mírovou situaci sedm velitelských sborů. Velitelství druhého armádního sboru, určeného pro obranu severovýchodní části hranice a koordinující výstavbu pevnostního opevnění v tomto segmentu pohraničí, bylo umístěno do Hradce Králové a zakrátko pro své sídlo získalo velkorysou novostavbu.
V roce 1936 navrhl architekt Jan Rejchl nezvykle monumentální stavbu velitelství II. armádního sboru. Na pozemku někdejšího pevnostního ravelinu realizoval objekt, který kopíruje symetrickou dispozici zbořené pevnostní stavby. Stavba stojí na půdorysu kruhové výseče, což podtrhuje její monumentální charakter konvexně prohnutým, rytmicky členěným průčelím. Fasáda je členěna do lizénových rámců ve vysokém řádu sahajícím přes tři, resp. v centrálním traktu čtyři patra. Vstupní rizalit s předstupujícím portikem na šesti pilířích, stejně jako podezdívka budovy jsou obloženy namodralou žulou. Oproti tomu exteriér do dvora má ryze utilitární, skoro až industrializující podobu s velkými okenními výplněmi. Během druhé světové války byl objekt zabrán gestapem a v části se nacházel vojenský lazaret. Po druhé světové válce byl objekt Janem Rejchlem adaptován na sídlo lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která zde sídlí dodnes.
V interiéru se díky tomu zachovala řada původních prvků jako je schodišťové zábradlí, nezvyklá modernistická osvětlovací tělesa kombinující mosaz a mléčné sklo či obklady sloupů a stěn.
Součástí areálu byly dvě důstojnické vily symetricky umístěné vedle monumentální budovy velitelství. Do kubických hmot objektů byly umístěny byty nejvyšších důstojníků, součástí byla komfortní obslužnost jako prádelny, sušárny a kotelna s bytem domovníka, obě vily byly uzavřeny velkorysou střešní terasou. Vily reagovaly na ideály funkcionalistického bydlení, o čemž svědčí velká okna a vždy dvě zapuštěné lodžie v prvním a druhém patře umístěné ve středové ose uličních fasád. Naopak symetrický exteriér a podezdívka obložená červenými podélnými obkladačkami imitujícími režné zdivo ukazují architektův příklon ke konzervativním formám.
LZL
Armádní sborové velitelství je nemovitou kulturní památkou pod číslem v ÚSKP 36044/6-4533 a s vilami je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.
-
Marie Benešová; František Toman; Jan Jakl, Salón republiky: Moderní architektura Hradce Králové, Hradec Králové 2000, s. 111
-
Ladislav Zikmund-Lender, Tři generace architektů: Václav st., Václav ml., Jan a Milan Rejchlovi, Hradec Králové 2012, s. 97–98
-
Pavel Panoch, Hradec Králové: Průvodce po architektonických památkách od středověku do současnosti, Hradec Králové 2015, s. 263–264
-
Pavla Koritenská, Příběh budovy Lékařské fakulty v Hradci Králové, Hradec Králové 2016