Již v průběhu 1. světové války začali obyvatelé Plotišť nad Labem přemýšlet o výstavbě pomníku padlým spoluobčanům. Tento záměr byl projednáván na obecní schůzi, která se konala dne 15. ledna 1917, avšak k realizaci nakonec nedošlo. Idea byla obnovena 3 roky po skončení Velké války, a to 8. října 1921, kdy se obecní zastupitelstvo usneslo, že bude výstavba pomníku uskutečněna. Finance se získaly z veřejné sbírky a poplatků za vstupenky z místních zábav. Celkem bylo vybráno 8 410 Kč.
Sochařsko-kamenické práce byly zadány renomované rodinné firmě Václava Škody (1870–1937), která stojí za mnoha kamenickými pracemi pro architekturu v Hradci Králové (např. Okresní dům, muzeum, kiosky Pražského mostu nebo budova ředitelství Československých státních drah). Ve Škodově podniku pracovali jeho dva synové Bohumil (1899–1967)
a Josef (1901–1949). Ten se po absolutoriu Akademie výtvarných umění v Praze (1925) zasloužil o řadu děl, která byla osazena ve veřejném prostoru východočeské metropole. V pamětní knize je jako autor pomníku zmíněn Josef Škoda, přestože je skulptura signovaná jménem jeho otce. S velkou pravděpodobností na pomníku participoval i Bohumil, jenž po dokončení studií na hořické kamenosochařské škole (1921) převzal otcovu dílnu; tato informace však není v dobových písemných pramenech zmíněna.
Alegorický pomník představuje statného muže, který zápasí s rakouským dvouhlavým orlem. Dynamické sousoší bylo osazeno na sokl v podobě hladkého kvádru, jehož hrany obepínají dórské sloupy.
Ty společně s architrávem rámují nápisy a pole se jmény padlých. Na čelním poli stojí „OBĚTEM SVĚTOVÉ VÁLKY 1914–1918“.
Slavnostní odhalení, které proběhlo dne 13. srpna 1922, bylo zahájeno alegorickým průvodem s hojným počet hostů. Události se účastnila čestná rota pěšího pluku č. 4 Prokopa Velikého z Hradce Králové. Řeč pronesl major Slonek z Hradce Králové a hrubý zisk ze slavnosti činil 13 170,70 Kč.
O 9 let později se uskutečnilo přemístění pomníku, neboť na jeho původním místě vznikla hala školní budovy (křídlo situované do dnešní ulice Bezejmenná). Dílo bylo dočasně uloženo v kůlně při domě čp. 149. V roce 1932 firma Václava Škody osadila pomník před budovu Masarykovy obecné školy.
Pomník byl v roce 2018 restaurován společně s úpravou okolní zeleně nákladem města Hradce Králové.
JFB
Památková ochrana
Nejsou evidovány žádné způsoby památkové ochrany.
Prameny a další zdroje
- Státní okresní archiv Hradec Králové, fond Archiv obce Plotiště nad Labem, NAD: 1336, Pamětní kniha obce Plotiště nad Labem, inventární číslo 1, ukládací jednotka 1.
Literatura
-
Ulicemi města Hradce: Plotiště nad Labem. Zpravodaj Městského národního výboru v Hradci Králové. 1971, č. 9, září, s. 10.
-
FALTA, Jan. Pomník obětem 1. světové války v Plotištích nad Labem. Online. In: Hradec Králové (oficiální web). 30. 5. 2022.