Rezervace Plachta je cenné přírodní území, které má bohatou historii související s dějinami města. Území dnešní přírodní rezervace bylo v 18. a 19. století neobdělávaným územím s volně šířící se vegetací a neusměrňovanou faunou. Od roku 1892 bylo území vojenským cvičištěm, v majetku vojenského eráru zůstala část území až do roku 1998. Do majetku eráru se dostalo výměnou za pozemky pod hradbami, které město vykoupilo a částečně změnilo pro zbourání hradeb a svůj rozvoj. Území je spjato i s počátky letectví v Hradci Králové ‒ v roce 1910 zde realizoval jedny z prvních předváděcích letů Jan Kašpar. Ve 30. letech areál sloužil k nácvikům vojenských bojových situací (např. zneškodňování pum) a k civilní protiletadlové obraně.
Už v roce 1931 měl s lokalitou velkorysé plány Josef Gočár. Ve svém plánu Velkého Hradce totiž navrhoval za rybník Jáma situovat rozlehlé městské sportoviště, kde měl být jak všesportovní stadion, tak městský venkovní plavecký bazén a tenisové kurty. Ke sportovnímu areálu měl vést radiální bulvár z druhého městského okruhu, který měl protínat dnešní lokality Malšovice a Na Brně.
V letech 1937‒1938 zde vznikla budova školy civilní obrany. Během druhé světové války se zde cvičily další válečné postupy, byly zde vyhloubeny cvičné zákopy, navršeny valy atd. Díky těmto umělým zásahům mohla v následujících desetiletích vzniknout unikátní biodiverzita.
V 80. letech, kdy se již realizovalo sídliště Moravské Předměstí, vznikl v Útvaru architekta města návrh na vybudování sídliště, které bude navazovat na již vybudovanou dopravní i zásobovací infrastrukturu Moravského Předměstí. Sídliště mělo vzniknout severněji od soustavy rybníků Jáma a Plachta. Se zbývajícím přírodním areálem měl sousedit komplex školních budov a hřišť, na něj navazoval osový bulvár, který se větvil do menších slepých ulic. Zástavba upouštěla od megalomanských deskových objektů a vracela se k drobnější městské struktuře tvořené bloky domů. V polootevřených vnitroblocích měly vznikat menší stavby občanské vybavenosti jako obchody, prádelny, prostranství s dětskými hřišti a herními soustavami atd.
Už roku 1988 vznikl z podnětu Miroslava Mikáta a Blanky Mikátové návrh na ustanovení přírodní chráněné rezervace Plachta. Ve svém návrhu zdůrazňovali členitý, odlesněný charakter vegetace s prvky stepí, které umožňují soužití řady cenných botanických i zoologických druhů. V lokalitě zpozorovali 25 druhů vážek, mezi lety 1964‒1970 zde bylo pozorováno 16 druhů čmeláků a 5 druhů pačmeláků, řada druhů obojživelníků včetně čolků obecného, velkého a horského. Zdůrazňovali, že z celkového počtu 16 druhů obojživelníků obývajících celý východočeský region se jich jen na Plachtě vyskytuje 12. Plachta byla vyzdvihována i jako významná ornitologická lokalita a vyskytoval se zde i vzácnější sysel.
Přírodní rezervace zde byla vyhlášena v roce 1998. V roce 2018 zde bylo vypuštěno do volné přírody několik koňů, v roce 2022 přibyli dva divocí buvoli. I po vyhlášení chráněné památkové rezervace je území ohrožováno výstavbou komunikace a dalších projektů vzhledem k sousedství průmyslové i obytné zóny.
LZL
Památková ochrana
Území Na Plachtě a Na Plachtě 3 jsou maloplošná zvláště chráněná území, č. 19754 a 19406.
Literatura
-
DOUBEK, Zdeněk a REZKOVÁ, Helena. Pohled do historie Nového Hradce Králové. Hradec Králové: Agentura Regiona - Helena Rezková, 2012. s. 146‒149.