Mříž na kašně představuje jednu z mnoha „naturalistických“ prací hradecké odborné školy pro umělecké zámečnictví, kterou navrhl prof. Sedr v roce 1900. Na vyhotovení mříže se podílel Miloslav Oehm společně s učitelem Adolfem Hallerem, Josefem Lankašem a dvěma žáky z druhého ročníku, celému procesu výroby mříže dohlížel ředitel školy Ladislav Haněl.
V roce 1901 byla mříž prezentována ve Vídni na výstavě uměleckořemeslných prací odborných škol a po jejím skončení se dohodlo vedení školy s městskou radou o jejím přenechání městu. „Bylo rozhodnuto umístit ji na veřejném prostranství na dnešním Žižkově náměstí [dnes Velké], kde stojí dodnes.“ Mříž byla následně instalována na kamenný podstavec, jenž zhotovil kamenický mistr Jan Kozel dle návrhů architekta Cechnera.
Mříž sestávala z osmi polí se secesním rostlinným ornamentem představujícím lipový list, horní část spojuje korouhev v podobě postavy kováře pracujícího na kovadlině.
O opravách mříže se píše v Pochodni z roku 1978: „Před nedávnem se vrátila opět na své místo na hradeckém Žižkově náměstí mřížová část kašny, kterou citlivě restauroval a doplnil královéhradecký výtvarník umělecký kovář Josef Langer.“ Langer do jednoho z polí přidal městský znak Hradce Králové.
JFB
Studna je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové rezervace Hradec Králové
-
Mříž na hradecké kašně. Pochodeň, 21–22. 1. 1978, roč. 67, č. 18, s. 5.
-
SKOPEC, František. Od brány k bráně starým městem. Hradec Králové: 2006.
-
MOHR, Jan a PRAŽÁKOVÁ Markéta. Minulost kovaná ze železa: Odborná škola pro umělecké zámečnictví v Hradci Králové (1874–1954). Hradec Králové: 2014.