V roce 1919 byla v Praze založena firma Inženýři Bárta a Schier, továrna chemických výrobků, spol. s.r.o. Vyráběla fotografické materiály pod značkou IBIS. Evžen Schier se pak rozhodl svou továrnu přemístit do obce Plotiště nad Labem, tehdy již pod názvem Fotochema, výroba desek, filmů a chemických preparátů, společnost s.r.o. v Hradci Králové. Jeho záměrem bylo vybudovat moderní továrnu na fotografické materiály, která se později stala významným producentem fotografických desek, fotopapírů, svitkových filmů a kinofilmů. Fotochema tak již za první republiky vyvážela své zboží pod názvem Foma nejen do zemí západní, jižní i východní Evropy, ale i do zámoří. Jejími odběrateli byli kromě amatérských a profesionálních fotografů i československá armáda.
První dvojice budov firmy Fotochema, čp. 281 (dnes čp. 1602) a čp. 282 (dnes čp. 1603), vyrostla v Plotištích již v letech 1920–1921 podle projektu brněnského architekta a stavitele Bedřicha Korába.
První z obou staveb, obytný a správní dům čp. 281, je cihlový plně podsklepený jednopatrový objekt se stanovou střechou. Stavba má obdélný půdorys, přičemž na jižní a západní straně objektu směrem do dvora továrny z hmoty stavby vystupují dva rizality, jižní v prvním patře přechází v terasu. Dům byl prosvětlen množstvím čtyřdílných a dvoudílných dřevěných oken, fasáda byla dekorována řadou říms v čele s korunovou římsou a polosloupy. Na bocích domu směrem do ulice pak z hmoty vystupovaly další dva rizality, které v prvním patře tvořily terasu. Hlavní vstup do domu byl umístěn na západní straně ve schodišťovém rizalitu. V přízemí byly projektovány dvě bytové jednotky. Každý byt disponoval předsíní, pokojem pro služebnu, kuchyní, spíží, toaletou, koupelnou a třemi obytnými pokoji. V prvním patře se pak nacházel jeden prostorný byt, který disponoval navíc třemi obytnými místnostmi s verandou a dvěma terasami. V podkroví se nacházely dvě obytné místnosti.
Budova s výrobními prostory čp. 282 byla koncipována jako jednopatrová cihlová budova s dominantou v podobě vodárenské věže, v jejich spodních patrech bylo projektováno schodiště. Fasáda byla členěna polosloupy a provedena byla v kombinaci tmavých a světlých omítaných ploch. Haly byly prosvětlené kovovými továrními okny. V přízemí se nacházel byt domovníka, dále pak samotné výrobní prostory, které sestávaly z expedice a skladu, místnosti pro kotel, filtraci, skladů a chladírny. V prvním patře byly umístěny šatny, kancelář, třídírna, balírna a laboratoře. Ve 30. letech bylo přízemí budovy rozšířeno podélnou přístavbou.
V roce 1931 došlo k výstavbě nové tovární budovy na západní straně areálu. Stavba vznikla podle projektu královéhradeckého architekta a stavitele Ing. Stanislava Novotného. Jednalo se o přízemní objekt, přičemž fasáda byla pojata shodně jako fasáda stávající tovární budovy čp. 282. Ze střední části objektu vystupoval rizalit, na který navazovala veranda s hlavním vstupem do haly. Nacházely se zde nanášecí polévací stroje na filmy. V září 1937 pak Fotochema požádala o povolení přístavby továrny fotografických desek, filmů a chemikálií ke stávající tovární budově z roku 1931. Stavbu vyprojektoval i provedl Stanislav Novotný. Došlo tak nejen k rozšíření výrobních prostor o místnosti skladu filmů, řezárnu či třídírnu papírů, ale i o prostory pro zaměstnance firmy, neboť přístavba umožnila vznik jídelny, šatny a kanceláří. V letech 1944‒1946 k západní straně budovy přibyly další skladištní prostory.
Za druhé světové války se Fotochema podrobila německému centrálnímu plánování a stala se součástí Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Po osvobození byla na firmu uvalena národní správa, firma byla znárodněna v roce 1948 a se zakladatelem firmy Ing. Evženem Schierem byl rozvázán pracovní poměr. Vznikla tak firma Fotochema, n. p., pod kterou byly začleněny všechny dosud fungující podniky zabývající se výrobou fotografických potřeb. Po znárodnění a zejména v letech 1966‒1972 v areálu továrny vyrostla řada nových výrobních prostor, např. nová administrativní budova firmy, výškový dům čp. 1737. V té době došlo také k řadě přístaveb ke stávajícím objektům továrny a jejich necitlivá adaptace pro potřeby modernizované a rozšiřující se výroby. Členitá fasáda budovy čp. 282, jakož i dalších továrních objektů, byla nahrazena uniformní omítkou a okna vyměněna za novější. Velmi citelné zásahy postihly i dům čp. 281, původní fasáda byla nahrazena novou, se kterou zmizely veškeré dekorativní prvky na fasádě, došlo k výměně původních špaletových oken a k proražení nového vstupu do domu ze strany dnešní ulice U Fotochemy. V posledních letech došlo navíc k výměně většiny oken v továrně za plastová, která nectí členění původních okenních příček. V roce 1995 byla firma privatizována a vznikla tak společnost FOMA BOHEMIA spol. s.r.o., která dodnes spravuje většinu původního areálu firmy a nadále se zabývá výrobou černobílých fotografických filmů a fotopapírů.
KK
Prameny a další zdroje
- Státní okresní archiv Hradec Králové, fond Berní správa Hradec Králové – Plotiště n. L., č. p. 281
- Státní okresní archiv Hradec Králové, fond Berní správa Hradec Králové – Plotiště n. L., č. p. 282
- Státní okresní archiv Hradec Králové, fond Fotochema, inv. č. 242, kt. 13/1
- Státní okresní archiv Hradec Králové, fond Archiv obce Plotiště nad Labem, inv. č. 99, kt. 3
Literatura
-
BERAN, Lukáš, VALCHÁŘOVÁ, Vladislava, ZIKMUND, Jan et al. Industriální topografie / Královéhradecký kraj. Praha: 2012, s. 38–39.
-
BLÁHA, Radek, GRULICH, Petr, HORKÝ, Roman et al. Hradec Králové. Praha: 2017, s. 480.
-
DIVIŠOVÁ, Jaroslava (red.). Encyklopedie města Hradce Králové A–M. Hradec Králové: 2011, s. 148–149.
- KREJČÍ, Vítězslav, MAREŠ, Miroslav, TVRDÍK Ivan et al. FOMA stoletá. Hradec Králové: 2018.
-
NĚMEČEK, Jiří. Historie a současnost podnikání v Hradci Králové. Hradec Králové: 1998, s. 84.