Právník Miloš Polák si s manželkou nechali v roce 1934 navrhnout třípodlažní vilu u stavební firmy Jana Mádlíka a Jana Včeláka, ti se specializovali především na železobetonové konstrukce. Plány byly schváleny 21. dubna 1934. Se stavbou se začalo dne 2. května 1934 a zkolaudována byla 5. listopadu téhož roku.
Do suterénu vedlo vnitřní schodiště a ze dvora rampa pro automobil. Vila byla plně podsklepená, v suterénu se nacházel byt kotelníka s pokojem a kuchyní, garáž, kotelna, čtyři sklepy (dva menší, dva větší) a prádelna se sušárnou. V přízemí byla schodišťová šachta s tříramenným schodištěm, z níž směřoval vstup do samostatné právnické kanceláře, tvořené dvěma místnostmi (větší ve tvaru písmene L sloužila pro vícero zaměstnanců, menší pro Miloše Poláka), a do bytu. Byt se skládal z haly, ze které vedly dvoukřídlé dveře do jídelny, dále se zde nacházela velká vestavěná šatní skříň. Z haly se vstupovalo do kuchyně se spíží a pokojíkem pro služku, odtud do koupelny s vanou. Z haly byl navíc samostatný přístup na toaletu s umývárnou. Ještě jedna toaleta s umývárnou byla umístěna přímo ve schodišťové hale, ta sloužila zaměstnancům a klientům. Z haly bytu se vstupovalo mimo jiné do ložnice, která měla samostatnou lodžii a byla propojená dveřmi s jídelnou. V patře se nacházel větší byt, který zabíral celé podlaží. Vstupní hala byla přímo propojená s jídelnou, oddělovat tyto prostory mohl skládací paraván. Z jídelny vedly dvoukřídlé dveře do obývacího pokoje se zimní zahradou a rohovým pásovým oknem. Vstupní hala i obývací pokoj byly propojeny s kuchyní, odkud se vstupovalo zase do koupelny. Služka měla samostatný pokoj přístupný z haly, také zde byla samostatná toaleta s umývárnou. V severovýchodní části bytu se nacházela velkorysá ložnice a dětský pokoj. Ze schodiště byl přístup na terasu umístěnou nad vstupní částí domu. Podkroví obsahovalo půdu a jeden oddělený pokoj.
Stavba má tradiční dispozici, kterou předznamenala v roce 1908 vlastní vila Jana Kotěry na pražských Vinohradech; k vertikálnímu hranolu, který zde obsahuje schodišťovou šachtu a je prosklený vertikálním pásovým oknem, dosedá stavba zastřešená valbovou, téměř stanovou střechou. Moderní se spojuje s tradičním. Avantgardní prvky představují rohová pásová okna, kruhová okénka, kovová pergola v zádveří či nauticky tvarované zábradlí terasy. Tradici reprezentují obklady evokující neomítané režné zdivo, pro město tak typické.
LZL
Památková ochrana
Vila Miloše a Boženy Polákových je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.
Prameny a další zdroje
- Státní okresní archiv v Hradci Králové, fond Berní správa, dokumentace k objektu čp. 856