V rámci nouze o byty po první světové válce se představitelé města rozhodli rozsáhle investovat do bytové výstavby a také podporovat družstevní výstavbu. Pro snazší distribuci zakázek se několik architektů a stavitelů sdružilo ve Společnost stavitelů, jejíž členové navrhovali i realizovali především činžovní výstavbu.
Stavba probíhala od července roku 1921 do 30. června roku 1922 a užívána začala být od 1. července téhož roku.
Řešení fasád těchto objektů vycházelo z principů stylizovaného dekorativismu, art-deca, jehož symbolika ale neměla žádné nacionální konotace. Objekt má šest okenních os, přičemž dvě postranní tvoří samostatné rizality. Tyto rizality jsou rámovány širokými kanelovanými pilastry. Mezi přízemím a prvním patrem je široká římsa, která je po stranách vyplněna slepými balustrádovými poli, a mezi druhým a třetím patrem je profilovaná římsa, na níž stojí pět drobných sošek putti. Mezi okny prvního a druhého patra jsou v postranních rizalitech obdélná pole se štukovými akantovými rozvilinami. Okna v přízemí jsou ukončena přímým obloukem, ostatní okna jsou obdélná. Jediný vstup na ose fasády je orámován kanelovanými pilastry, které nesou římsu mezi přízemím a patrem. Fasáda je uzavřena nízkou atikou se dvěma kruhovými otvory prolomenými ve středu.
Vnitřní uspořádání pater je symetrické, ze středové chodby se vstupovalo do zrcadlových bytů. Jejich nezvyklá dispozice byla v přízemí až třetím patře totožná. Do ulice směřovaly vždy dva pokoje, přičemž ten vnější měl oddělenou alkovnu pro spaní, jenž byla propojená s koupelnou. V zadní části bytu byla kuchyň se spíží, z níž byl rovněž přístup do koupelny. Z podest schodiště se vstupovalo na společnou pavlač, směřující do dvora. V suterénu bylo osm sklepů a prádelna, v podkroví osm půdních kójí.
Objekt je dokladem toho, jak se architekti, stavitelé i představitelé města hned po skončení války snažili reagovat na nedostatek bytů a sice výstavbou nájemních domů s vysokými hygienickými i prostorovými standardy i vznešenou architektonickou formou fasády.
LZL
Památková ochrana
Činžovní dům je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.
Prameny a další zdroje
- Státní okresní archiv v Hradci Králové, fond Berní správa, dokumentace k objektu čp. 584