Povolení ke stavbě činžovního domu pro Josefa a Elišku Hlavaté bylo vydáno dne 19. listopadu roku 1925. Se stavbou se začalo v listopadu roku 1925 a dokončena byla v červenci roku následujícího. Kolaudační rozhodnutí bylo vydáno 29. července 1926.
V suterénu byly dva velké prostory pro sklepní kóje, prádelna, obytná kuchyň s předsíní a toaletou pro domovníka a jeden jednopokojový byt s kuchyní, předsíní a toaletou. Přízemí mělo dvě části: v levé byly plánovány dva menší krámy se skladišti vzadu, v pravé spořitelna s malou čekárnou, přepážkami, úřadovnou, ředitelnou a registraturou směřujícími do dvora. Součástí spořitelny byl ještě pokoj pro sluhu s toaletou. Dům měl čtyři vchody: tři sdružené ve středovém zádveří (jeden do domu, jeden do spořitelny, jeden do bližšího z krámků) a jeden samostatný přes výkladec do vzdálenějšího krámku. Dispozice prvního až třetího patra byly téměř shodné. Na každém patře byly dva symetricky totožné byty, které obsahovaly tři průchozí pokoje orientované do ulice, do dvora naopak byla koupelna, pokoj pro služku, kuchyň, spíž, předsíň s pavlačí a toaleta. Podle původních plánů z října roku 1925 měly do ulice směřovat dva jen mírně vystouplé arkýře. Systém půlených balkonů ve druhém a třetím patře se do projektu dostal až v definitivní verzi. V podkroví jsou do dvora umístěny dva symetrické malometrážní byty s pokojíkem, kuchyní, pavlačí, spíží a toaletou, do ulice směřuje velký půdní prostor.
Exteriér určují zmíněné balkony vysunuté ve středové ose uliční fasády ve druhém a třetím patře mezi dva rektanguláurní arkýře. Na těchto arkýřích najdeme mezi prvním a druhým a také druhým a třetím patrem dekorativní štukové vlysy. Mezi prvním a druhým patrem jsou to atributy myslivosti a mezi druhým a třetím patrem senoseče. Římsa oddělující parter a první patro je nesená metopami. Podle projektu měl nad portálem být umístěn ještě velký vlys květinové rozviliny s postavičkou putta, ten ale nakonec nebyl osazen. Vstup je lemován dvěma štukovými figurami, vlevo je to rozsévač, vpravo žnačka, symbolizují tak celý zemědělský cyklus.
Spolupráce stavitele Františka Jaroslava Černého se Josefu Hlavatému vyplatila, protože o několik let později zakoupil pozemky za rohem ve stejném uličním bloku, přizval jej znovu ke spolupráci a stavitel zprostředkoval služby architekta Josefa Gočára.
LZL
Památková ochrana
Činžovní dům je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.
Prameny a další zdroje
- Státní okresní archiv v Hradci Králové, fond Berní správa, dokumentace k objektu čp. 687