Dne 7. května si manželé Anna a Václav Potůčkovi, majitelé zlatnické a hodinářské živnosti, zažádali o stavební povolení na přestavbu dřívějšího jednopatrového objektu na třípatrový. O kolaudaci požádal Václav Potůček 31. prosince téhož roku, kolaudace byla schválena 26. ledna roku následujícího.
Projekt navrhl místní architekt Jaroslav Pažout, autor řady vil a činžovních domů v eklektickém, secesním a tradicionalistickém stylu. Jako velkoměstský činžák se secesním dekorem na fasádě pojal i Potůčkovu zakázku. Splnil i podmínku stavebního povolení: „štítové zdi, pokud přesahují neb střechy sousedních domů, musí býti vkusně architektonicky vyřešeny.“ Přestože postranní štíty nepřevyšovaly sousední domy, v uliční fasádě navrhl vysoký, segmentový štít s prolomeným oválným oknem. Vertikálně členěnou fasádu určuje arkýř sahající od prvního do třetího patra, girlandové lizénové rámce členící okenní osy a dekorativní prvky ve tvaru oválu a spirálových rozvilin.
V přízemí se podél hlavního vstupu nacházely dva krámy s příslušenstvím (dílna a sklad). V prvním patře byl jeden velký byt se třemi pokoji do uliční fasády, jedním pokojem do dvora na jedné straně a kuchyní s příslušenství, pokojíkem pro služku, koupelnou a spižírnou na straně druhé. Byty o stejně velkorysé dispozici vždy se dvěma vstupy byly i v druhém a třetím patře. Byty byly později rozděleny na menší.
Činžovní dům Václava a Anny Potůčkových je unikátně dochovanou památkou secesní architektury v Hradci Králové, vertikální pojetí jeho fasády ukazuje na velkoměstské ambice Hradce v této době. Je zároveň příkladem toho, jak vzory tuzemské secese, reprezentované Osvaldem Polívkou, Antonínem Balšánkem, Bedřichem Bendlmayerem a dalšími, pronikaly na český venkov.
LZL
Památková ochrana
Činžovní dům Václava a Anny Potůčkových je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.
Prameny
- Státní okresní archiv v Hradci Králové, fond Berní správa, dokumentace k objektu čp. 239