Jako první vznikly v rámci výstavby Slezského Předměstí – Sever experimentální domy. Jednalo se o deskové obytné objekty, které měly otestovat nově vyvinutý konstrukční systém HK 60, na němž pracovali zaměstnanci královéhradeckého Stavoprojektu Jaroslav Škaloud a inženýr František Steiner. Tento systém měl nahradit vyzdívané panely, z nichž byly stavěny dřívější obytné bloky podél třídy SNP, a blokové panely T 02 B a T 03 B. Konstrukční rozpon nového systému byl nezvykle rozsáhlý, 6,2 m (dřívějším i pozdějším standardem bylo 6 m) a stropní panely byly odlehčeny válcovými dutinami. Systém HK 60 tak konkuroval nejstarší zlínské řadě G, dále soudobému systému B60, který byl vyvinut v Brně, variantě G-OS, vyvinuté v Ostravě, a G57-OL, vyvinuté v Olomouci.
V Hradci Králové byl tento systém otestován výstavbou šesti čtyřpatrových objektů, které byly umístěny kolmo k Markovické ulici a byl mezi nimi prostor pro trávníkové plochy a nižší parkovou úpravu. Každý objekt měl tři samostatné vchody. V těchto prvních panelových domech byly různě velké byty, nejčastěji 2+1 až 4+1, nicméně pokoje byly spíš velmi malé. Jak dokládají pamětníci, do bytů byla nejprve zavedena jen studená voda, která se musela ohřívat, teprve po několika letech byla zavedena teplá voda. Byty neměly balkony, balkony byly pouze na podestách schodišť v mezipatrech.
V letech 1965–1966 byly postaveny vyšší deskové objekty, které testovaly vylepšený systém s označením HK 65, v Třebechovické ulici čp. 821 až 835 v části Slezské Předměstí ‒ Jih. Jednalo se o desetipatrové stavby. Byty zde byly menší, ale s většími místnostmi a využívaly již typizovaných koupelnových jader (typ B3) a typizované vestavěné skříně. Se systémem HK 65 se ale vývoj místního konstrukčního systému zastavil a výstavbu královéhradeckých panelových domů ovládla řada T 06 B (vyvinuta skupinou Františka Feistnera) a vyšších systémů.
Všechny experimentální objekty v Markovické ulici prošly vkusnou rekonstrukcí na konci devadesátých let, kdy byl zachován jejich jednoduchý, pozdně modernistický ráz, hmota a jednotný výraz.
LZL
Památková ochrana
Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.
Literatura
-
Jaroslav Škaloud, Hradecký panelový dům, Pozemní stavby, roč. VIII, 1960, č. 4, s. 193
-
Vzniká prototyp celomontovaného domu, Pochodeň, roč. XLVIII, 1959, č. 91, 13. 11., s. 1
-
Diskuse: K experimentálnímu projektování, Architektura ČSSR, roč. XIX, 1960, s. 559
-
Karel Storch, Nová technika a architektura v Československu, Praha 1961, s. 27
-
Jaroslav Pokorný, Nové typové podklady bytových domů, Architektura ČSSR, roč. XXI, 1962, s. 13–23
-
Ladislav Zikmund-Lender, Struktura města v zeleni: Moderní architektura v Hradci Králové, Hradec Králové 2017, s. 243