Po vzniku samostatné Československé republiky vstoupilo město Hradec Králové do další dynamické etapy rozvoje. Již v předválečných letech usilovala městská samospráva o zřízení ředitelství některých centrálních úřadů. První nově ustanovenou institucí se díky Ulrichově úsilí stalo ředitelství Československých státních drah, které svou činnost zahájilo v srpnu roku 1920. V letech 1919 ‒ 1924 byly postaveny obytné domy pro zaměstnance Československých drah při dnešní Klumparově, Mánesově a Střelecké ulici podle projektu Oldřicha Lisky.
U dvou železničních domů na ulici Karla IV. se nepodařilo autorství Oldřicha Lisky potvrdit, je však vzhledem k jeho spojení s návrhy obytných domů pro zaměstnance drah a s ohledem na dataci výstavby těchto objektů velmi pravděpodobné. Na Liskovo autorství ukazuje i formální podobnost výzdoby fasád. Stavba domu čp. 640 byla dokončena v srpnu roku 1923 a stavba stejného domu s čp. 641 pak v lednu roku 1924.
Oba objekty jsou téhož půdorysu obdélníkového tvaru. Domy jsou orientované severovýchodně s průčelím směřujícím do ulice. Stavby jsou tvořeny čtyřmi nadzemními podlažími a suterénem. Každé patro je členěno do dvou třípokojových bytů s kuchyní a koupelnou. Oba byty jsou vždy projektovány zrcadlově podle osy schodiště, které je situováno v centru budovy.
V přízemní části domu pravděpodobně nebyly umístěny obchodní prostory, ale rovnou prostory bytové. Ve sklepě se kromě sklepních kójí nacházela také prádelna a koupelny (pro technické účely, každý byt byl vybaven vlastní koupelnou). Pro nájemníky byly k dispozici kromě prostor sklepních také prostory půdní.
Celá fasáda domu odkazuje k inspiraci v neoklasicismu. Parter je zdoben lizénami, u vchodového portálu můžeme vidět reliéfní naznačení antických pilastrů. Členění fasády doplňuje reliéfní výzdoba zobrazující na domu čp. 641 mužský a ženský akt nad od sebe nejvzdálenějšími okny a dále ptactvo na prostředních dvou oknech – pár čápů nad levým oknem a pár tetřevů nad oknem pravým. V drobnějším pruhu reliéfní výzdoby nad okny druhého patra můžeme najít stylizované logo Československých drah, které připomíná, za jakým účelem byly oba domy postaveny. Fasáda domu čp. 640 je téměř totožná, s výjimkou zobrazené fauny. Místo ptáků jsou obě prostřední okna ozdobena reliéfem bojujících kozlů. Obdobné motivy se nacházejí i na fasádě vedlejších domů čp. 613 a čp. 614, které jsou také ve dvojici. Nad vstupním portálem mají také reliéfní mužský a ženský akt a zbytek fasády je zdoben prvky ve stylu art deco, velice podobnými předchozím projektům Oldřicha Lisky. Tento fakt poukazuje na možnost, že Oldřich Liska je autorem více domů v okolí a zároveň, že na reliéfní výzdobě všech čtyř domů pracoval tentýž umělec.
Frederik Lampert
Památková ochrana
Obytné domy pro zaměstnance státních drah jsou součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.