Výrazná osobnost československého kulturního i společenského života Alois Jirásek (1851 – 1930) má v Hradci Králové hned dva své pomníky. Prvním je mohyla tvořena žulovými kameny s reliéfním profilem od umělce Jaroslava Plichty, Josefa Srdínka a Bohumila Líznera v Jiráskových sadech. Druhý pomník se nachází před Základní a mateřskou školou na Pražském Předměstí. Pamětní bustu vyhotovil sochař Josef Václav Škoda, který v Hradci Králové realizoval mnoho svých děl (pomník Ladislava Pospíšila, pomník Boženy Němcové či reliéfní výzdobu Národní banky Československé na náměstí Osvoboditelů).
Škoda navrhl pomník mistra Aloise Jiráska ještě za první republiky, přesný rok však není znám. Během německé okupace bylo toto dílo uschováno v jeho ateliéru. V letech 1946 – 1949 jednal Úřad místního národního výboru v Hradci Králové o jeho umístění. Vhodným místem se stalo náměstí Říjnové revoluce (dnes Jiráskovo náměstí) na Pražském Předměstí před základní a mateřskou školou. Z dopisu ze dne 2. května 1947 se dozvídáme, že měl být prostor před školou upraven jako parčík, který by pro bustu činil vhodný rámec. Pomník byl odhalen v červnu roku 1949.
Jirásek je ve Škodově pojetí znázorněn v pokročilém věku. Umělec na nevelkém prostoru použil expresionistické vyjadřovací prostředky: modelace Jiráskovy tváře, rozryté vráskami, i drapérie kabátu a jeho klop je jen hrubě naskicovaná. Jiráskovo poprsí tak působí spíše dramatickým dojmem a Jirásek je namísto archetypu národního hrdiny zachycen jako zasloužilý, životem strhaný člověk. Na rozdíl třeba od dalšího sochaře Josefa Bílka, který v Hradci Králové rovněž zanechal řadu děl, se tak Škoda projevoval dynamičtěji a přikláněl se spíš k realismu, ačkoli zvlášť v pískovci byl schopen i statických, monumentálních kompozic.
JFB a LZL
Památková ochrana
Nejsou evidovány žádné způsoby památkové ochrany.