Pomník Antonína Švehly (1873 – 1933), předsedy československé vlády v letech 1922 – 1926 a 1926 – 1929, vznikl z podnětu delegáta zemědělské rady a královéhradeckého velkostatkáře Jaroslava Srdínka během jubilejních slavností v roce 1934, kdy oslavila kuklenská Rolnická škola 50 let od svého založení (30. listopadu roku 1884 byl otevřen první ročník Hospodářské školy zimní v Kuklenách, ředitelem byl Tomáš Švehla).
Dne 29. června roku 1934 se konalo slavnostní setkání Spolku absolventů těchto škol, při kterém přednesl Srdínko ze Svobodných Dvorů projev, v němž mimo jiné zmínil: „Žel, že v letošním roce, kdy oslavujeme 50leté trvání naší školy, musíme současně truchliti nad neočekávaným odchodem našeho velikého vůdce, budovatele státu, ochránce demokracie Dr. Antonína Švehly. – Nejsem povolán k tomu, abych vyličoval všechny zásluhy našeho největšího muže a budovatele naší strany agrární. Mám však skromný dotaz, jak uctíti památku našeho vůdce zemědělského lidu, při příležitosti dnešní oslavy, jak uctí trvale náš kraj královéhradecký muže, jenž svoji celoživotní práci věnoval zemědělskému lidu a naší drahé vlasti. Právě tak, jako škola rozlévá světlo zemědělské kultury a pokroku, tak také předseda Dr. Antonín Švehla ozařoval celý náš československý venkov svým státnickým duchem a podmaňoval nepřátele našeho stavu. Jako odpověď k položené otázce volám k Vám: Postavme v parkovém průčelí naší školy mohutný bronzový pomník našemu vůdci, který bude na věčné časy hlásati všem příštím generacím oddanost a lásku venkovského lidu k velikému dílu našeho nezapomenutelného bojovníka za práva českého sedláka – za práva všeho venkovského lidu. Volám k Vám, spojme se, spojme všechny složky naší organisace politické i hospodářské – družstevní a postavme před budovou naší hospodářské školy důstojný pomník!“
V Srdínkově proslovu je obsažen návrh pro Švehlův pomník, který byl s radostí přijat a jednomyslně schválen. Ihned byl zvolen výbor pro postavení pomníku, který započal přípravné práce, ve kterých šlo především o získání dostatečného množství peněz, což byl ale nelehký úkol kvůli světové hospodářské krizi. V obci bydlelo mnoho nezaměstnaných a vládla zde všeobecná nouze. Návrh a vypracování modelu pomníku bylo zadáno akademickému sochaři Josefu Bílkovi z Hořic. Ten se také zasloužil o alegorické sochy Žnečky na budově Agrární záložny v Hradci Králové či figur Práva a Spravedlnosti na tamější budově Krajského soudu. Sochař pocházel z dvanácti dětí z kamenické rodiny z Podhorního Újezdu. Narodil se v roce 1896 a zemřel v roce 1978. Díky finanční pomoci své pozdější manželky vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze u Bohumila Kafky a Ladislava Kofránka. Bílek předložil několik návrhů, zvítězila však obdoba toho, jenž dnes stojí před Střední odbornou školou veterinární (tehdejší Rolnickou školou). V návrhu ale Švehlova polofigura vypadala trochu jinak než ta dnešní. Původně měla být umístěna na vysokém podstavci z leštěné tmavé slezské žuly.
V přední části pomníku byl umístěn z kovových písmen nápis: „Státník a vůdce zemědělského lidu Antonín Švehla.“ Na zadní straně pomníku bylo vytesáno: „Postaveno péčí spolku absolventů zemědělských škol v Kuklenách na památku padesátiletého trvání školy za přispění zemědělských korporací okresu Královéhradeckého. Pomník odhalen dne 29. června 1936.“
Pomník byl osazen dne 29. června roku 1936 v devět hodin dopoledne. Slavnostní odhalení začalo na sokolském cvičišti, kde se seřadil průvod podbarvený hudbou a skládající se ze 100 jezdců; posluchačů zemědělských škol v Kuklenách; krojované družiny, jejíž základ byl tvořen chovankami hospodyňské školy ve Stěžerách, a kuklenských Sokolů v kroji s praporem. Průvod parádoval celou Masarykovou třídou až k pomníku, kde pronesl úvodní slovo ministr zemědělství JUDr. Josef Zadina s přítomností ministra vnitra JUDr. Josefa Černého, zemského prezidenta JUDr. Josefa Sobotky, členů Národního shromáždění Ing. Jindřicha Žilky, Václava Pozdílka, Václava Sehnala, Rudolfa Chalupy, bývalé senátorky Anny Chlebounové, členů zemského zastupitelstva Josefa Hakla a Josefa Voženílka, dále ministerského rady Dr. Pompy, okresního hejtmana Jindřicha Wolfa, velitele II. armádního sboru generála Josefa Váni, velitele 4. divize generála Karela Kutlvašra, generálního ředitele Škodových závodů Löwensteina, zástupců měst a obcí Hradce Králové, Pražského Předměstí, Kuklen a Třebechovic pod Orebem či četných funkcionářů okresní a krajské organizace agrární strany v čele s předsedou Františkem Šarounem.
Základem Zadinovy řeči bylo předvést Antonína Švehlu jako znamenitého státníka, vynikajícího vůdce zemědělského stavu a člověka dobrých mravů se srdcem na pravém místě. Jeho proslov byl zakončen odhalením pomníku, po němž zapěl Pěvecký spolek „Vlastimil“ Smetanův sbor „Sláva Tobě“. Předseda Jaroslav Srdínko následně poděkoval za vřelá slova ministrovi Zadinovi. Za město Kukleny promluvil starosta Tomáš Tomášek, který připomněl následující: „Jsme rádi, že v našem průmyslovém městě stavíme pomník selskému vůdci. Vzdáváme hold památce muže velkého. Přejímajíce pomník v opatrování, slibujeme, že občanstvo bude jej míti vždy ve vážnosti. Odkazem Antonína Švehly musíme se všichni řídit, v jeho duchu pracovati a zajišťovati spokojenost celé republiky a všeho lidu československého.“
Václav Charbuský z Břízy promluvil za Spolek absolventů hospodářských škol a za republikánský dorost Vojtěch Skvrna z Čistěvsi. Poslední přispěvatelem byl zemský inspektor Michálek. Slavnost byla zakončena státními hymnami. Odpoledne po slavnosti byla prohlídka školní budovy a v osm hodin večer se konal věneček v sálu hotelu „Na Rychtě“.
Pomník přežil nacistickou okupaci, ale komunistický režim se na jeho osudu silně podepsal. Dne 6. prosince roku 1948 byl stržen jako „symbol poroby českého lidu“ a byl několik desetiletí deponován v královéhradeckém muzeu. Teprve 26. října 1991 se pomník dočkal své obnovy a znovuodhalení.
Pomník se nachází v parkovém průčelí před Střední odbornou školou veterinární (tehdejší Rolnickou školou). Socha je umístěna na kamenném podstavci ve tvaru kvádru, který nese nápis: „Antonín Švehla 1873 – 1933“. Předseda československé vlády dvacátých let minulého století je zachycen s pohledem vzhůru, patrně k budoucnosti a agrárnickým ideálům.
JFB
Památková ochrana
Nejsou evidovány žádné způsoby památkové ochrany.