V Malšovicích se nachází další z pomníků Mistra Jana Husa, jedná se o jeden ze šesti soch, zachycujících středověkého reformátora na území dnešního Hradce Králové. Dne 6. září roku 1923 obecní rada ustanovila Husův komitét, který měl vyřešit osazení pomníku. Ten následně jednal o vhodném umístění a jeho vyhotoviteli. Nejvíce se členům zamlouval pozemek u vily Jana Šolce čp. 34 na Náhoně, proto byl poté připraven pro osazení Husovým pomníkem. Komitét oslovil hradeckého sochaře Josefa Václava Škodu o provedení návrhů pro pomník s rozpočtem 9 000 Kč, ten s nabídkou souhlasil.
Komitétu se nejvíce zamlouval návrh, na kterém je duchovní otec husitství zachycen v nadživotní velikosti, v dlouhém splývavém hábitu a s Biblí v ruce, kterou pevně drží a tiskne si k tělu. Na podstavci se nachází nápis: „Také prosím vás, abyste se milovali, dobrých násilím tlačiti nedali a pravdy každému přáli.“ K položení základního kamene došlo 8. července roku 1923, kdy Okrašlovací spolek na Náhoně slavil svých 25 let fungování.
Pomník z hořického pískovce církevního reformátora v Malešicích slavnostně odhalili dne 8. června roku 1924. Slavnost zahájil místopředseda Husova komitétu učitel Matěj Tykal, slavnostní řeči se ujal prof. Bohdan Dobiáš a Církev československou zastupoval farář Stanislav Kordule. Po zpěvu chorálu Dělnickým pěveckým sdružením ze Střelnice a zahrání hymny byla slavnost uzavřena a všichni účastníci odešli v průvodu do restaurace U Zezuláků.
Okrašlovací spolek na Náhoně byl ustanoven jako správní orgán pomníku, avšak v šedesátých ž osmdesátých letech 20. století získali tento patronát místní zahrádkáři ze zahrádkářské osady Malšovice. Ti se však většinou starali o květinovou výzdobu a samotnému pomníku se věnovali minimálně.
JFB
Památková ochrana
Nejsou evidovány žádné způsoby památkové ochrany.