Roku 1938 byla dokončena stavba rohového bytového domu v Mánesově ulici čp. 902. Výstavba činžovního domu probíhala podle kolaudačního rozhodnutí od 21. března 1938 do 24. září 1938.
Dům byl realizován dle návrhů projektanta a stavitele Ing. Roberta Schmidta, který pocházel z rodu právníků a velkostatkářů z havlíčkobrodska. Schmidt byl od přelomu 19. a. 20. Století významným stavitelem v Hradci Králové, podílel se na výstavbě moderního města. Stavitelská koncese byla Robertu Schmidtovi zrušena v roce 1946.
V dochovaných plánech byl činžovní dům navržen jako plně podsklepený o třech patrech se zahrádkou. Uliční šířka domu byla dlouhá 16,80 m do ulice Mánesovy a do parčíku mezi činžovními domy činila šířka domu 12,80 m.
V suterénu se nacházela společná sušárna a prádelna, soukromé skladovací kóje, garáž, uhelna, kotelna a byt pro domovníka o jedné obytné kuchyni, předsíni, spíži a koupelně s toaletou. Přízemí sestávalo ze dvou menších bytových jednotek a jedné větší. Ve dvou menších bytech se nacházela předsíň, kuchyň, spíž, koupelna s toaletou, jeden pokoj a balkon. Byt třetí byl o dva pokoje vetší, avšak nedisponoval balkonem. V prvním patře se nacházel velkopodlažní byt a jedna garsoniéra s předsíní a koupelnou se záchodem. Velkopodlažní byt disponoval dvěma balkony a ložnicemi, kuchyní, místností pro přípravu jídla, halou, pokojem pro služku, dětským pokojem, spíží, obývacím pokojem, jídelnou, předsíní, komorou, šatnou a koupelnou a samostatnou toaletou. Velkopodlažní byt měl výměru 101,29 m2. Druhé patro domu sestávalo ze dvou bytových jednotek. V menším bytě se nacházely dva pokoje, balkon, předsíň, komora, koupelna, spíž, oddělený záchod a kuchyň. V bytě větším byla předsíň, hala, kuchyň, přípravna jídla, pokoj pro služku, šatna, ložnice, balkon, spíž, obývací pokoj, jídelna, koupelna a oddělený záchod. Třetí patro mělo stejnou dispozici jako druhé.
Fasáda domu byla řešena puristicky, uliční exteriér je členěn schodištním rizalitem s vertikálním pásovým oknem. Vchod domu byl obložen glazovanými kachlíky v tónu tmavě zelené barvy. Zelené obkladačky lemují i okenní šambrány. Dále se v horní části exteriéru
do ulice nacházel stožár pro umístění vlajky.
Celá stavba byla provedena jako cihlami vyzdívaný železobetonový skelet. Dům disponoval schodištěm, jež bylo zakotvené do zdí a do železobetonových pasů domu. Dům byl vybaven kanalizací, svedenou do kanalizace městské. Dům byl užíván od 1. října roku 1938.
JFB
Památková ochrana
Činžovní dům Marie Jungové je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.