Roku 1938 byla dokončena stavba rohového bytového domu v Mánesově ulici čp. 909. Výstavba činžovního domu probíhala od 28. října 1938 do 26. července 1939. Dům byl realizován dle návrhů projektanta a stavitele Ing. Františka Komárka, který pocházel z rodiny rolníka vlastnícího cihelnu a továrnu na kysané zelí. Jeho otec Josef byl mezi lety 1903 – 1906 starostou Svobodných Dvorů. Stavitelskou koncesi získal František Komárek od roku 1926 a v roce 1949 byla nad jeho firmou provedena národní správa Čsl. stavebního podniku.
V dochovaných plánech byl činžovní dům navržen jako plně podsklepený o třech patrech se dvorkem. Uliční šířka domu byla dlouhá 17,27 m do ulice Mánesovy a do parčíku mezi činžovními domy činila šířka domu 15,25 m.
V suterénu se nacházela společná sušárna a prádelna, soukromé skladovací kóje, garáž, sklad na uhlí, kotelna a byt pro domovníka s kuchyní, předsíní, jedním pokojem, spíží, koupelnou a oddělenou toaletou.
Přízemí sestávalo ze tří bytových jednotek. V menším bytě se nacházela předsíň, kuchyň, spíž, koupelna, oddělená toaleta, dva pokoje, balkon a pokoj pro služku. Větší byt měl o pokoj víc a také disponoval otevřenou terasou. Byt třetí byl o dva pokoje vetší, avšak nedisponoval balkonem. V prvním patře se nacházel velkopodlažní byt o výměře 167,38 m2. Tento byt sestával ze zimní zahrady, balkonu, pěti pokojů, kuchyně, předsíně, pokoje pro služku, komory a spíže.
Druhé patro domu obsahovalo dva byty. V menším bytě se nacházely dva pokoje, balkon, předsíň, komora, koupelna, spíž, oddělený záchod, kuchyň a pokoj pro služku. V bytě větším bylo o jeden pokoj víc. Třetí patro mělo stejnou dispozici jako patro druhé.
Fasáda domu byla řešena puristicky, byl uzavřen lizénou, vyznačující korunní římsou, a kolem oken bylo mírné lizénové probrání. Na samém vrcholu fasády do Mánesovy ulice se nacházel stožár pro umístění vlajky.
Celá stavba byla provedena jako cihlami vyzdívaný železobetonový skelet. Dům disponoval schodištěm, jež bylo zakotvené do zdí a do železobetonových pasů domu. Dům byl vybaven kanalizací, svedenou do kanalizace městské. Dům byl užíván od 1. července roku 1939.
JFB
Památková ochrana
Činžovní dům manželů Frimlových je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.