Podle Purkmisterského úřadu byl plán na vilu, jejímž stavebníkem byl syn významného továrníka a výrobce pián Jan Petrof (často je uváděn jako stavebník Antonín Petrof st.) předložen dne 25. července 1907. Podle kolaudačního protokolu probíhala stavba mezi 26. červencem 1907 a 1. lednem 1909. Jan Petrof vstoupil do vedení firmy nejdříve ze všech Petrofových potomků, podílel se na řízení fabriky už od roku 1895.
Stavba byla plně podsklepená. V přízemí se nacházela předsíň, toaleta, koupelna, spižírna, obývací pokoj s jídelnou, kuchyň, pracovna a schodišťová hala. V patře byla hala, další toaleta, dva pokoje, salon, ložnice.
Jednoduchá stavba má skoro čtvercový půdorys. Exteriér je členěný jen velmi lapidárními klasickými prvky – horizontální profilová římsa mezi přízemím a patrem, v patře člení fasádu lizény. Exteriér je ukončen korunní římsou s jednoduchými triglyfy a dekorativními konzolkami.
Stavba je tradičně připisována architektu Oldřichu Liskovi, přestože se explicitně nenachází v Liskově soupisech díla – v soupisu z roku 1931 i z roku 1946 je jen záznam „1909 – úřednické vily.“ V době vyhotovení plánů v létě roku 1907 už Liska působil v Hradci Králové. Pod plány Liska podepsaný není. Historik Matěj Bekera to komentuje následovně: „Můžeme tedy jen spekulovat, jestli šlo o stavbu realizovanou technickou kanceláří, ve které Liska pracoval. Zdá se to ale značně pravděpodobné.“ Přestože Petrofova vila v ničem nepřipomíná tradicionalistické návrhy Oldřicha Lisky z této doby, je na ní patrná podrobná znalost německé klasicistní architektury, především jednoduchého stylu Karla Friedricha Schinkela. Ve svém lapidárním pojetí s drobnými klasicistními prvky vila připomíná Neuer Pavilion v areálu berlínského Charlottenburgu z let 1824 – 1825. K tomuto řešení mohlo přispět Liskovo klasické německé školení, z něhož se v té době právě vrátil.
Nabízí se ovšem ještě jedno řešení, a sice že historie architektury připsala Oldřichu Liskovi špatné číslo popisné a Oldřich Liska se podílel na návrhu vily Antonína Petrofa ml. čp. 315, která se nachází asi o 500 m blíže k městu na dnešní třídě Brněnská.
LZL
Památková ochrana
Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.