Konstruktivistickou stavbu hotelu Avion iniciovali manželé Matějkovi. Na podlouhlé parcele tehdejší Jugmannovy třídy, která měla být velkoměstským bulvárem spojující rozvíjející se Pražské Předměstí s nově budovaným vlakovým nádražím a centrum města, vznikla tehdy samostatně stojící budova hotelu. Hotel Avion platil vedle Grandhotelu Urban za jeden z nejluxusnějších v Hradci.
Stavební plány podepsané stavitelem Antonínem Slejškou jsou datovány květnem roku 1929.
O stavební povolení byl městský úřad Pražského Předměstí požádán dne 19. února 1929, stavební povolení bylo vydáno dne 7. března téhož roku. Stavba probíhala od 1. srpna 1929 do 22. července 1930. K užívání byla stavba předána dne 7. srpna 1930.
Suterén byl rozdělen na dvě funkční části. V suterénu byl víceúčelový podlouhlý sál s příslušenstvím, který byl osvětlován denním světlem ze sedmi světlíků z ulice vyplněných luxfery. Byl sem přístup po schodech z hlavního vstupu a pak ještě provozním schodištěm do přípravny a chladírny. Součástí vstupu byl vestibul, toalety, osobní výtah a výtah na nápoje. V provozní části směrem do dvora byla kotelna, skald paliva, sklad na brambory se samostatným výtahem do přízemí, vlastní studna s čerpadlem, sklad zeleniny a vajec a další sklad na palivo. Do budovy se vstupovalo dveřmi v pravé části průčelí, dveře byly otočné, hned za nimi byl velkorysý vestibul s kukaní pro vrátného. Na vestibul navazovaly toalety a schodiště pro hosty, které vedlo do suterénního sálu i do vyšších pater. Středem půdorysu přízemí ve tvaru písmene "T" procházel restaurační sál. Zabíral téměř celé uliční průčelí a sahal až do dvora. Na restaurační sál navazoval výčep, přípravna, moderní kuchyň se sporáky v prostoru, výtahy na jídlo do suterénu a schodiště do suterénu. Součástí kuchyně byl i příruční sklad a s kuchyně byl samostatný vstup do zahrady. V levé části průčelí byl průjezd do dvora a zahrady. Zadní část restauračního sálu směřující do dvora byla osvětlena světlíky. Vyšší patra tedy měla půdorys písmene U. V prvním patře byl v levé části velkorysý byt, patrně pro rodinu majitelů. Sahal přes celou hloubku půdorysu. Do ulice směřovaly dva velké pokoje, do dvora obývací pokoj, ložnice a dětský pokoj s koupelnou. Dále do ulice směřovaly čtyři dvoulůžkové hotelové pokoje a v pravé části byla velká spolková místnost, kde sídlily různé komunitní organizace, jako byl Sokol, okrašlovací spolek, místní spolek pro kremaci, spolek penzionovaných učitelů, grémium knihkupců, spolek chovatelů poštovních holubů atd. Bylo zde konferenční uspořádání stolů do písmene "U" s šestadvaceti navrženými místy k sezení. Do dvora směřovalo příslušenství pokojů: společná koupelna, dvě toalety a prádelna. Oba trakty směřující do dvora měly podélné balkony. Druhé a třetí patro mělo shodný půdorys. Bylo zde osm stejných jednolůžkových pokojů směřujících do ulice, v levém traktu do dvora byl menší, atypický dvoulůžkový pokojík, jeden dvoupokojový apartmán jeden malý jednolůžkový pokoj, toalety a malý pokoj pro personál. V pravém traktu do dvora bylo opět příslušenství pokojů: prádelna, dvě toalety a koupelna s vanou. Dispozice čtvrtého patra byla odlišná. Do ulice směřovala uprostřed velká pobytová terasa o rozměru 65 m2. Po stranách byly vždy dva jednolůžkové pokoje. V levém traktu do dvora byly dva menší jednolůžkové pokoje personálu, jeden dvoulůžkový. V zadní části byla centrální prádelna a dvě sušárny. Ve středním traktu směrem do dvora byly ještě dva menší pokoje pro hosty a sklad prádla. V pravém traktu do dvora bylo příslušenství pro hosty jako v nižších patrech. Dům měl rovnou střechu a devět komínů.
Exteriér domu byl řešen navýsost moderně. Restaurační parter byl maximálně prosklený. Vyšší patra byla členěna pouze výraznými lizénami mezi okny, které byly původně ohraničeny vždy jednou řadou neomítaných režných cihel, a fasáda byla zakončena ustupující terasou ve čtvrtém patře, jejíž čelní stěna byla taktéž z neomítaných režných cihel. Fasáda byla od počátku opatřena výraznými neonovými nápisy: „HOTEL AVION“ pod poprsní terasy, „GARÁŽE“ nad průjezdem v přízemí a „HOTEL“ nad vstupem v přízemí. Kombinace hladké, bílé omítky a neomítaného režného zdiva se uplatnila i ve dvorní fasádě. Z režného zdiva byly vždy trojice oken v každém traktu a celé čtvrté patro. Součástí původního návrhu byl i návrh dvora, kde byla zahradní restaurace s kruhovým dřevěným pavilonem, s třinácti listnatými stromy tyčícími se nad deseti řadami dlouhých a krátkých zahradních stolů a trávníkovým parterem se třemi dalšími stromy uprostřed. Zahradní restaurace byla oddělena od příjezdové cesty pro automobily, která vedla z průjezdu do garáží v zadní části pozemku, živým plotem. Za garážemi, které obsahovaly sedm krytých stání a ve východní části kuželníkovou dráhu, byl ještě ovocný sad s šestnácti ovocnými stromy vysázenými v pravidelném rastru 4 × 4. V roce 1930 byl za garážemi ještě doprojektován patrový dřevník.
V druhé polovině šedesátých let proběhla rekonstrukce vnitřního vybavení hotelu, otevřen byl 1. prosince 1969. V suterénním sále byla provozována denní vinárna. Hotel Avion byl jedním z nejluxusnějších hotelů v Hradci Králové a je mimořádným dokladem hotelové moderní architektury i modernizace hotelových služeb na přelomu 20. a 30. let.
LZL
Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.
- Státní okresní archiv v Hradci Králové, Archiv města Pražské Předměstí, fond Berní správa, dokumentace k čp. 806
-
Rozhledy, 1030, 5. září 1930, s. 4
-
Rozhledy, 1931, Hradec Králové 6. listopadu 1931, s. 5
-
Rozhledy, 1932, Hradec Králové 24. června 1932, s. 5
-
Pochodeň, 1969, 17. prosince 1969, s. 4
-
Pochodeň, 1966, Hradec Králové 29. listopadu 1966, s. 4
-
Hotel Avion, on-line: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hotel_Avion_(Pra%C5%BEsk%C3%A9_P%C5%99edm%C4%9Bst%C3%AD)