Již v regulačních plánech po roce 1900 byly ulice za první okružní třídou, kopírující hvězdicovitý půdorys někdejší pevnosti, zasvěceny pásu výstavní vilové zástavby v zeleni. Krátce před první světovou válkou v ulici Na Příkopech, dnes Hradební, začala taková zástavba růst, nejprve v bloku LX a nejvíce vil zde vyrostlo mezi válkami v bloku LXI. Mezi tyto vily patřila i vila Františka a Anny Matějkových. Matějka s manželkou v roce 1932 požádali o projekt královéhradeckého architekta a stavitele Františka Machače. Ten v témže roce vypracoval projekt, ale se stavbou se započalo až v roce 1934.
Plně podsklepená stavba obsahovala v suterénu prádelnu, velký sklad na topivo, sklep na potraviny, zvláštní sklad na ovoce a samostatný sklep na „kysající potraviny“, dále byt domovníka s pokojem, kuchyní, toaletou a spíží a samostatný menší sklep pro domovníka. Ze severní strany byla samostatně přístupná garáž, do níž se vjíždělo ze zahrady. Suterén byl přístupný z domu vnitřním schodištěm i samostatným schodištěm ze zahrady. Zvýšené obytné přízemí bylo přístupné hlavním vchodem po zapuštěném schodišti a nacházely se zde reprezentační místnosti s velkou obytnou schodišťovou halou. Hala byla obložena dubovým dřevem a uprostřed tříramenného schodiště se zaoblenými rohovými podestami byl ze zabudovaného nábytku vytvořen sedací kout. V jižní části přízemí se nacházel přijímací pokoj spojený čtyřdílnými posuvnými prosklenými dveřmi s obývacím pokojem. Z obývacího pokoje byl samostatný přístup na zahradní terasu, z níž vedlo deset schodů do zahrady. Obývací pokoj sloužil také jako jídelna, byl propojen podávacím oknem s kuchyní v zadní části domu. Ke kuchyni přiléhala spižírna, komora, toaleta a pokoj pro služku. Nad garáží byl ve výšce přízemí ještě skladovací prostor, který byl přístupný samostatnými schůdky z garáže, s domem propojen nebyl. Nad traktem s garáží a se skladem byla v patře střešní terasa přístupná ze schodišťové haly. Patro obsahovalo tři velkorysé ložnice: ložnici rodičů, ložnici dětí a hostinský pokoj. Ložnice rodičů byla vybavena symetrickým, bíle lakovaným vestavěným nábytkem s úložným prostorem na jedné straně vedle manželské postele a dveřmi vedoucími do šatny a na toaletu na druhé straně. Z pokoje dětí byla přístupná zimní zahrada. Koupelna byla společná, přístupná jak z ložnice rodičů, tak z dětského pokoje. Hostinský pokoj měl samostatný balkon orientovaný na jih.
Exteriér byl řešen střídmě. Původně cihlová podezdívka, vyznačená v projektu, byla omítnuta. Krytý portikus s přístupovým schodištěm k hlavnímu vchodu je obložen světle cihlově červenými podlouhlými kachlíky. V projektu měla být terasa v prvním patře nekrytá, avšak finální řešení část směřující do ulice zakrylo a učinilo z ní částečnou lodžii, jejíž zastřešení nesou tři hranolové sloupky. V projektu mělo střešní valbu směrující do ulice prolomit trojúhelníkové vikýřové okno, avšak z tohoto záměru také sešlo a střecha je oproti projektu jednodušší. Trojdílná okna zajišťují dostatečný přístup denního světla do všech interiérů.
Architekt Machač navrhl pro manžele Matějkovy luxusní vilu v tradičním architektonickém pojetí. Stavba je moderní, avšak nevyčnívá nijak progresivními prvky ani pojetím, o čemž svědčí volba tradiční valbové střechy, výrazná, i když lapidárně pojatá korunní římsa, nebo široký pás oddělující přízemí a patro po celém obvodu fasády.
Vila byla po roce 1948 rozdělena na více bytových jednotek, avšak řada prvků původního vybavení zůstala zachována. Exteriér je v současnosti porostlý přísavníkem.
LZL
Památková ochrana
Vila manželů Matějkových je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.
Prameny
- Státní okresní archiv Hradec Králové, fond Berní správa, dokumentace k čp. 851.
- Ilona Motejlová, Architektura vil v Hradci Králové 1900–1945, bakalářská diplomová práce (Bc)., Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, 2011