První výstavba po zrušení pevnosti mimo staré město v Hradci Králové začala v dnešní ulici Komenského a v blocích mezi Eliščiným nábřežím a třídou ČSA. Místní významný architekt Viktor Weinhengst požádal o projekt svého vlastního reprezentativního domu pražské architekty Rudolfa Němce a Bedřicha Bendlmayera, kteří představovali to nejprogresivnější, co česká scéna nabízela. Oba byli absolventy architektonické školy vídeňského architekta Friedricha Ohmanna. Weinhengst dne 12. dubna 1898 podal žádost k povolení stavby a hned 2. května téhož roku získal povolení ke stavbě nového dvoupatrového domu se zvýšeným přízemím na staveništi č. 11 v bloku B čp. 310 na Eliščině nábřeží v Hradci Králové. Se stavbou se započalo ještě v květnu 1898.
Stavitel musel dodržet několik podmínek daných dobovou regulací, např. uliční čáru, veškerá okna a dveře měly být otvírány dovnitř. Předpisy také vyžadovaly, aby nebyly zřízeny žádné předložené schody zasahující do chodníku. Chodník musel být vybudován v šířce 3 m po celé délce nového domu tak, aby navazoval bez bariér na chodníky sousedních objektů a obrubníky měly být 30 cm široké, osazené na podezdívku. Chodník měl podle dobových zvyklostí zřídit stavebník.
Klenutý strop nad schodištěm byl zhotoven pomocí traverz a tzv. rabicové stěny (tj. stěny, které nejsou nosné a jsou z různé dřevěné a překližkové konstrukce) měly být dostatečně bezpečně provedeny. Štítové zdi byly provedeny v tloušťce 1,5 cihlové délky, tj. 45 cm. Hrubá stavba měla po dokončení zůstat po dobu šesti týdnů neomítnuta kvůli vysychání zdiva.
Dům Viktora Weinhengsta je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.
- Státní okresní archiv Hradec Králové, fond Berní správa, dokumentace k objektu čp. 310.
-
Bedřich Bendlmayer a Rudolf Němec, Dům v Hradci Králové, Volné směry, 1900, roč. 4, č. 6, s. 187.
-
Jakub Potůček, Hradec Králové: Architektura a urbanismus 1895–2009, Hradec Králové 2009