V prosinci 1920 byla započata stavba rodinného domu pro továrníka na Královských Vinohradech Čeňka Vorlíčka. Novostavba byla dokončena v listopadu 1921. Tato jednopatrová vila byla postavena Josefem Povýšilem v ulici „Na Příkopech“, dnes Hradební. Hlavní průčelí domu s dekorativním štítem je orientováno do ulice Hradební, zatímco vedlejší směřuje do ulice Plácelova. Vedlejší průčelí doplňují nárožní polygonální rizality uzavřené zvonovou střechou a rizalit s dřevěnou konstrukcí obsahující zasklené zimní zahrady v každém patře. Sokl domu tvoří kyklopská podezdívka. Fasáda je geometricky členěna lizénami, vila má výraznou korunní římsu. V meziokenních polích mezi přízemím a prvním patrem jsou geometrické ornamentální vlysy. Římsové segmenty ve štítě, ale také dekorativně členěný komín z neomítaných režných cihel může připomínat o něco pozdější vlastní vilu Jaroslava Vondráka v pražských Střešovicích, zatímco polygonální nárožní rizality i drobný ornament na fasádě ukazuje na oblibu tradičních schémat.
Vnitřní dispoziční řešení je typické pro vily té doby. V suterénu se nacházely provozní prostory, jako sklepy a prádelna. Jeden ze sklepů se později v roce 1923 stal bytem domovníka. Ve vile byly dvě bytové jednotky, jedna umístěná v přízemí, jedna v patře. Společenské místnosti, jako jídelna a obytný pokoj, jsou orientovány do ulice, zatímco ložnice byly navrženy do zahradní části domu. Během užívání stavby nebyly provedeny velké stavební úpravy a změny dispozicí jen drobné zásahy.
Anastasiia Belousova a LZL
Vila Čeňka Vorlíčka je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.
- Státní okresní archiv Hradec Králové, fond Berní správa, dokumentace k čp. 586
- Ilona Motejlová, Architektura vil v Hradci Králové, 1900–1945, diplomová práce, Katedra dějin umění FF Univerzity Palackého v Olomouci, 2011, s. 116–117