Vznik Československa ovlivnil stavební rozvoj, který musel vyřešit bytový nedostatek. Během této doby Oldřich Liska spolupracoval se Společností stavitelů Hradce Králové, což umožňovalo spravedlivé rozdělování státních a městských zakázek. Většinu projektů Lisky v té době tvořily právě činžovní městské nebo družstevní domy.
Živnostenský dům čp. 581 byl společnou prací Oldřicha Lisky a dvojice stavitelů Josefa Fňouka a Josefa Jihlavce. Byl postaven v letech 1920–1921. Tento rozsáhlý bytový dům doplňoval již v předválečné době postavené bytové domy v jihozápadní frontě Masarykova náměstí, které projektoval Oldřich Liska ve výzdobě inspirované pozdní secesí kombinovanou s klasicistními a kubistickými formami. Stavba byla jednou z posledních společných projektů Lisky a Společnosti stavitelů. Jedná se o soubor tří domů od sebe oddělených z hygienických a požárních důvodů plnou zdí bez otvorů od základů až po střechu. Fasáda tří částí budovy byla navržena jako jeden celek, průčelí domů v Šafaříkově ulici obsahuje vícepatrové arkýře na víceúhelníkovém půdorysu. Celá fasáda je ukončena výraznou kordonovou římsou klasické skladby. Fasáda je v prvním a druhém patře členěna trojsvazky oblých lizén, které oddělují jednotlivé okenní osy. Obloukové otvory obchodních výkladců a průjezdu v parteru odpovídají tvarosloví půlkruhových vikýřů mansardové střechy a oblouků oken ve třetím patře.
Tento rozsáhlý bytový dům představuje dvoupatrovou podsklepenou budovu s mansardou do ulice Šafaříkovy a třípatrovou do Masarykova náměstí. Každá ze tří částí souboru objektů byla opatřena vlastním vstupem a vnitřním schodištěm, avšak stavby mají společný vnitřní dvůr, kde byly umístěny dílny, kurníky atd. Vjezd do vnitrobloku je pouze jeden z ulice Šafaříkovy.
V roce 1938 došlo k následnému rozdělení komplexu do tří samostatných čísel popisných, rohová část stavby má číslo popisné 1243/2, druhá směrem od náměstí do ulice Šafaříkovy má čp. 581/4, třetí má čp. 581/6. V současné době se toto rozdělení projevuje nejen v katastru, ale také vnějším vzhledem jednotlivých částí. Nárožní část je po nedávné obnově fasády laděna do šedobéžového odstínu v parteru, členících lizén a meziokenních pásů, okenní díly mají krémově okrový tón, zatímco fasády dalších dvou domů v Šafaříkově ulici postupně tmavnou od béžového do cihlově červeného odstínu.
Olena Ovelian
Živnostenský činžovní dům je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.
- Matěj Bekera, Architekt Oldřich Liska a jeho působení v královéhradeckých projekčních kancelářích, (diplomová práce), Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové, Hradec Králové 2017, s. 32, 63
-
Marie Benešová; František Toman; Jan Jakl, Salón republiky: Moderní architektura Hradce Králové, Hradec Králové 2000
-
Pavel Panoch, Hradec Králové. Průvodce po architektonických památkách od středověku do současnosti, Praha 2015, s. 145