Provoz telegrafních a telefonních služeb se po válce začal rychle rozvíjet a manuální ústředny přestaly vyhovovat zvyšujícím se požadavkům na techniku. V rámci dvouletky do proluky na ulicích Československé armády (dříve Jiříkova třída) a Chmelova navrhl v roce 1947 architekt Jan Rejchl pro Ředitelství pošt v Pardubicích projekt automatické telefonní ústředny.
Budova je citlivě vsazena mezi sousední zástavbu, na níž výškově navazuje a nenarušuje jejich provoz, a to tak, že vedle sousedního domu na ulici Československé armády byl vytvořen průjezd do dvora jak pro sousední objekt, tak pro telefonní ústřednu. Mírným odsazením křídla na ulici Chmelova vzniklo nároží se vstupem do objektu. Vzniklo jasné oddělení funkcí jednotlivých traktů a také různými výškovými úrovněmi vznikla střešní terasa na ulici Chmelova. Fasádu tvoří červený keramický obklad a světlá fasádní omítka. Keramický obklad je použit u exteriéru traktu do ulice Československé armády v prvních dvou nadzemních podlažích a v pátém nadzemním podlaží, zatímco hladká omítka je použita na vystupující třetí a čtvrté nadzemní podlaží. Ve třetím až pátém nadzemním podlaží uzavírá průčelí do třídy Československé armády lizénový rámec. Fasáda je členěna velkými okenními otvory rytmicky, dodržující nosný systém. Objekt v sobě mimo funkci telefonní ústředny obsahoval také byt přednosty ve čtvrtém nadzemním podlaží a byt domovníka v prvním nadzemním podlaží.
Nosný systém tvoří železobetonový skelet založený na rozkladných, základových patkách. Trakt budovy směřující do ulice Chmelova je od prvního nadzemního podlaží tvořen rámovou konstrukcí. Protože tato část obsahovala velké sály, bylo potřeba zvýšit nosnost a rozpon nosných konstrukcí, ale také zároveň snížit náklady za materiál, proto byla zvolena rámová konstrukce. Plášť budovy je poté tvořen lehkým výplňovým zdivem.
Dispozice budovy byla zvolena ryze funkčně a funkce místností jsou dodnes z velké míry zachovány. Rekonstrukce probíhaly v roce 2014 ve druhém nadzemním podlaží, poté v roce 2016 v prvním a ve třetím. Na konci roku 2018 začala úprava vstupních prostor a exteriéru.
Karel Landa
Telefonní ústředna je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.
- Státní okresní archiv Hradec Králové, fond ONV Hrade Králové; inv. č. 301; kart. č. 342; Vypracoval Jan Wipler a kolektiv; čistopis Stanislava Svatoňová