Původní objekt, který zde stál, se jmenoval U zlatého Beránka. Sloužil jako hotel vyhlášený v širokém okolí. Využíván byl zejména důstojnickou a úřednickou elitou. Později zde měl své první sídlo Záložní úvěrní ústav. Dům byl v roce 1905 nejspíše kvůli chátrání a statickým problémům zbořen a o rok později nahrazen stavbou navrženou Rudolfem Němcem. Němec v té době působil jako učitel na odborné škole zámečnické v Hradci Králové, kde se později stal i ředitelem.
Dům se nachází na exponované parcele na Velkém náměstí naproti kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Oproti původnímu objektu přibylo jedno patro. Projekt byl schválen dne 14. května 1906 starostou Ulrichem. Stavitelem domu byla Římskokatolická církev, která vlastnila několik objektů hlavně v jižní frontě Velkého náměstí, jež v této době pronajímala.
Rohový objekt je třípodlažní, v přední části čtyřpodlažní. Hlavní průčelí je orientováno do náměstí, střecha je sedlová. Hlavní průčelí do náměstí má čtyři okenní osy, do ulice čtrnáct os. Přízemí uliční fasády je bosované, první a druhé patro je zdobeno vysokým pilastrovým řádem s postamenty a toskánskými hlavicemi. V meziokenních výplních se nachází štuková výzdoba – segmentové nadokenní oblouky a štukové girlandy. Druhé a třetí patro je odděleno mohutnou profilovanou kordonovou římsou. Stupňovitý barokní štít je ozdoben vázami a je prolomen velkým rektangulárním oknem a dvěma oválnými otvory. Na vrcholu štítu je kruhová aureola s nápisem „Agnus Dei“, v níž byla původně umístěna plastika beránka. Dispozice stavby je členěna do podélného dvoutraktu. Budova je celá podsklepená.
Přední část směřující do náměstí obsahovala dva krámy. Vstup do obytné části domu je z postranní ulice Na Kropáčce. Vstupní chodba je klenuta valenou segmentovou klenbou. V budově se nachází tříramenné schodiště, jehož zábradlí má zámečnickou výzdobu (zřejmě díky tomu, že architekt na zámečnické škole v té době učil).
Všechny prostory jsou plochostropé. V nedávné době prošel exteriér celkovou obnovou, ve štítu stále chybí plastika beránka. Některé byty byly adaptovány na kancelářské prostory.
Barbara Salajová a Kateřina Jakubíková
Dům U Beránka je nemovitou kulturní památkou v ÚSKP pod číslem 32915/6-4881 a je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové rezervace Hradec Králové.
-
Jan Jakl, Zmizelé Čechy – Hradec Králové, Praha 2005
-
Ladislav Zikmund-Lender, Urbanismus a architektura XX. století, in: Kol. aut., Hradec Králové: Historie/Kultura/Lidé, Praha 2017, s. 683