Žádost ke stavebnímu povolení činžovního nárožního domu podal lékař Ladislav Tvrzský dne 8. srpna 1904 a ještě v srpnu téhož roku začala stavba. Objekt byl dokončen okolo 15. srpna 1905. Dům má tři nadzemní podlaží a půdu a je celý podsklepen.
Doktor Ladislav Tvrzský v té době působil v královéhradecké nemocnici jako primář interního oddělení. Tvrzský se také zapojoval do tělovýchovného spolku TJ Sokol na Pražském Předměstí, který existuje dodnes. Za návrháře svého činžovního domu si Tvrzský zvolil ověřeného pražského architekta Rudolfa Němce, který v té době realizoval více staveb v Hradci. Stavitelem projektu se stal Robert Schmidt, který byl majitelem jedné z největších a nejznámějších stavebních firem ve městě.
Uliční fasáda je bohatě zdobena secesní výzdobou a architektonickými prvky, první dvě nadzemní podlaží jsou bosována a na nároží je umístěn od druhého podlaží arkýř. Zatímco bosování, reliéfní balustráda, která zdobí arkýř, nadokenní římsy v prvním patře s volutovými konzolami odkazují k historizujícímu novobaroknímu stylu, prvky jako florální vlys s maskaronem na patě arkýře, segmentové oblouky nad okny v přízemí či štukový vlys puttiů s věncem a florálními rozvilinami nad původním vstupem směřujícím do Palackého ulice ukazuje na impulzy secese a městský styl činžovních domů.
Svislé konstrukce domu tvoří zdivo z pálených cihel, které ve sklepních prostorách nese klenuté stropy, v nadzemních podlažích dřevěné trámové stropy. Střechy do ulice tvoří šikmé plochy nesené dřevěným krovem a do dvora střechami plochými na dřevěných trámech. Schodiště je dvouramenné, tvořené žulovými, visutými stupni.
Činžovní dům je umístěn na parcele s původním označením č. 2 bloku W. Pozemek byl původně ve vlastnictví a v užívání vojenské správy a spadal do tzv. opevňovacího rajonu, avšak záhy po jeho uvolnění ho zakoupil Ladislav Tvrzský. Po dokončení stavby požádal Tvrzský o osvobození od domovní daně s přirážkami zemskými, okresními a obecními na osmnáct let, což byl způsob, jak podporovat výstavbu ve městě. Původní dispozice obsahovala celkem šest bytů dvou až pětipokojových. Ve sklepě se nacházel sklad paliva a další úložné prostory, na půdě pak prádelna.
Dnes je dispozice upravena. Z pětipokojového bytu v prvním patře vznikly tři bytové jednotky. V rohové místnosti v přízemí se nacházejí prostory cukrárny, takže místo původního nárožního okna byl probourán nový vstup.
Markéta Fišerová, LZL
Činžovní dům Ladislav Tvrzského je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.
- Archiv stavebního odboru Magistrátu města Hradec Králové, dokumentace k čp. 410
-
Ladislav Chrobák, Nemocniční péče v Hradci Králové – 1. část, Scan, 2009, č. 1, s. 9–10