Spolu s rohovým domem čp. 349 byl činžovní dům čp. 407 vůbec první realizací žáka Jana Kotěry, Josefa Gočára. Ten v letech 1904 až 1905 působil v Hradci Králové, kde navrhl fasádu činžovního domu čp. 407, jenž se nachází na ulici Magdalény Dobromily Rettigové, dnes Bratří Čapků. Stavitelem a zároveň stavebníkem domů byl místní stavitel František Jaroslav Černý.
Původní řadový jednopatrový dům s excentrickým štítem, systémem pilastrů a bosáží byl během Gočárovy úpravy dostavěn o jedno podlaží, čímž fasáda získala spíše vertikální charakter a zcela se změnila kompozice uličního pohledu. Nová secesní fasáda byla navržena v osové symetrii, ve středu je vytvořen rizalit s dvojicí zalamovaných štítů, ornamentálně zdobeným balkónovým zábradlím a kovanými vstupními dveřmi s půlkruhovým zakončením. Výrazným fasádním prvkem jsou květinová sgrafita, což je technika, kterou Kotěrovi studenti v prvních letech 20. století začali znovu využívat. Nadokenní římsy vytvářejí plastičnost fasády. Okna umístěná na středovém rizalitu jsou rozdělena dřevěným rámem na poloviny, nad světlíky pak na třetiny. Balkóny znázorněné na pohlednici z roku 1909 nebyly nikdy realizovány.
Jednoduchá dispozice činžovního domu stejně jako konstrukce byla zachována. Dům má sedlovou střechu, krovy jsou vztyčeny podle tradiční konstrukce tzv. stojaté stolice, kdy dva sloupky se vzpěrami nesou podélné vaznice. V centru domu se nachází komunikační jádro, jedná se o schodišťovou šachtu, která vystupuje rizalitem z obdélníkového půdorysu do dvora. Po stranách schodišťového prostoru jsou jednotlivé byty. Užitné prostory jako hygienické zařízení či kuchyň byly situovány do dvora, zatímco do ulice směřovaly hlavní obytné prostory. Každé podlaží je rozděleno na dvě bytové jednotky. V suterénu byly zaklenuté prostory, které sloužily jako jednotlivé skladovací jednotky.
Ondřej Seďa
Činžovní dům F. J. Černého II. je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.
-
Zdeněk Lukeš; Pavel Panoch: Ve víru modernosti: Architektura 20. století v Královéhradeckém kraji. Pardubice 2008
-
Jakub Potůček, Hradec Králové: Architektura a urbanismus 1895–2009, Hradec Králové 2010, s. 24
-
Jaroslava Divišová: Encyklopedie města Hradce Králové. Hradec Králové: Garamon, 2011
-
Ladislav Zikmund-Lender, Urbanismus a architektura XX. století, in: Kol. aut., Hradec Králové: Historie/Kultura/Lidé, Praha 2017, s. 683–684