Když začal architekt Václav Rejchl ml., syn Václava Rejchla st., po polovině 20. let získávat významnější architektonické a stavitelské zakázky, rozhodl se postavit si vlastní nájemní dům v Kotěrově ulici, kam se po jeho dokončení přestěhoval s celou svou rodinou. Navrhl si příjemný a velmi prostorný byt v prvním patře, který zabírá celé podlaží. Parcelu pro novostavbu zakoupil již roku 1916, kdy byly pozemky znatelně levnější.
Dům má čtyři obytná podlaží, obytné podkroví směřující do vnitrobloku a suterén. V každém podlaží byly navrženy prostorné, celopodlažní byty s prostornými pokoji. Objekt má jeden hlavní vstup a zároveň přístup do vnitrobloku. Střecha je sedlová, krytina tašková z pálené hlíny červené barvy. Konstrukce sestává ze tří hlavních nosných stěn. Svislé konstrukce jsou cihlové, horizontální dřevěné trámové. Arkýřová okna jsou na čelní fasádě členěna do tří os a jsou horizontálně oddělena výrazným poprsním polem v každém patře.
V původním projektu použil Václav Rejchl ml. motiv z činžovního domu čp. 543, kde sídlila Rejchlova kancelář, navržená Bohumilem Waigantem v roce 1913, a sice pás konvexně vypouklých oken. Tento motiv zopakoval i v dalších podlažích a okna oddělil širokými pásy vystupující hmoty. Na městském úřadě však s fasádou neuspěl a musel ji v rámci získání stavebního povolení upravit do podoby, kterou vidíme dnes. Pásy okenních poprsní dávají vzniknout plastické fasádě, která v posledním patře ustupuje podlouhlým balkonem. Na svou dobu byl dům nadčasový, zbavil se dekorativního jazyka, který ještě dva roky předtím sám Rejchl na svých stavbách používal. Ústřední topení na koks a prostorné místnosti prosvětlené arkýřovými, skoro pásovými okny poskytovaly komfortní bydlení.
Po roce 1989 rodina Václava Rejchla ml. dům restituovala a nyní jej vlastní vnučka Václava Rejchla ml. Dům procházel v roce 2019 rekonstrukcí bytu majitelky a výměnou arkýřových oken, na kterých pracovali místní truhláři.
Michael Pavliš
Rejchlův dům je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Hradec Králové.
- Státní okresní archiv Hradec Králové, fond Berní správa Hradec Králové, dokumentace k čp. 671–720
-
Ladislav Zikmund-Lender, Tři generace architektů: Václav st., Václav ml., Jan a Milan Rejchlovi, Hradec Králové 2012, s. 59–60