O projektu
Královéhradecký architektonický manuál (KAM, www.kam.hradcekralove.cz), zaštítěný kulturní neziskovou organizací kontrapunkt, z. ú., je odborně-popularizační databáze, která podává ucelený přehled o architektuře, architektonických úlohách, stylovém rejstříku, umělecké výzdobě a urbanismu Hradce Králové v letech 1894–1989. Královéhradecký architektonický manuál pro vás v unikátní on-line databázi dokumentuje moderní architekturu, známé stavby i dosud neobjevené a skryté klenoty, architekty, stavitele a cenná veřejná prostranství a parky, bez nichž si charakter města neumíme představit. Jednotlivé medailony doprovází současná i archivní fotografická dokumentace, která je postupně rozšiřována o audionahrávky. Projekt začal být připravován v roce 2014 a první hesla se na webu objevila v roce 2018.
V současné době najdete v databázi bezmála 300 objektů v českém, anglickém i německém jazyce. Ty jsou postupně doplňovány o hesla nová. Objekty jsou spojeny do 10 tematických vycházkových okruhů, z nichž jeden je zaměřen na stavby Josefa Gočára a jeden na stavby Jana Kotěry.
Garantem projektu (v letech 2018 - 2023) je historik architektury Ladislav Zikmund-Lender, který je autorem také většiny hesel, mezi autory jsou dále historikové a historičky architektury Salma Soppe, Marcel Pencák, Klára Brůhová, Zuzana Hýblová, Anna Waisserová, Markéta Žáčková, historikové Matěj Bekera a Jan Florentýn Báchor a studenti a studentky umění a architektury z Vysokého učení technického v Brně. Už přes 1100 současných fotografií pro databázi vytvořil historik fotografie a fotograf Jiří Zikmund.
V rámci Královéhradeckého architektonického manuálu jsou pořádány komentované procházky a přednášky a tradičně se projekt zapojuje také do Dne architektury, který se obvykle koná na přelomu září a října.
KAM patří do rodiny architektonických manuálů v dalších městech, předcházelo mu úspěšné řešení Brněnského architektonického manuálu (BAM, www.bam.brno.cz), Plzeňského architektonického manuálu (PAM, www.pam.plzne.cz), Litomyšlského architektonického manuálu (LAM, www.lam.litomysl.cz), navázal na něj Zlínský architektonický manuál (ZAM, www.zam.zlin.eu), Jičínský architektonický manuál (JAM, www.am.jicin.cz), Jihlavský architektonický manuál (JAM, www.jam.jihlava.cz), v přípravě je Charkovský architektonický manuál a Tišnovský architektonický manuál.
Kulturní neziskovka kontrapunkt působí v Hradci Králové již od roku 2005 (původně pod názvem Poco a poco animato). Hlavním cílem projektů je zapojování obyvatel do kulturně-společenského dění ve městě, navazování odborné spolupráce a vytváření kreativní komunity Hradce Králové.
Od roku 2010 je pořadatelem jedné z nejvýznamnějších a zároveň z nejdelších a produkčně nejnáročnějších akcí, které se na území města a regionu Hradec Králové konají, a to Open Air Programu v rámci Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Od roku 2015 je taktéž pořadatelem významné mezinárodní hudební události, festivalu Jazz jde městem/Jazz Goes to Town. Organizace dále pořádá akce komunitního typu, mezi něž patřila řada kreativních a kulturních setkání Zaber Hradec! a další. V roce 2018 realizoval kontrapunkt dva nové projekty – galerii ve veřejném prostoru Walk Thru Gallery a Královéhradecký architektonický manuál (KAM).
Mobilní aplikace ke stažení
Autorský tým
Koordinátorka projektu, ředitelka kontrapunkt, z. ú.: Barbora Hodonická
Odborný garant projektu v letech 2018 - 2023: Ladislav Zikmund-Lender
Autoři textů: Jan Florentýn Báchor (JFB), Matěj Bekera (MB), Klára Brůhová (KB), Zuzana Hýblová (ZH), Pavla Koritenská (PK), Kryštof Kučera (KK), Lukáš Nozar (LN), Miroslav Pavel (MPa), Marcel Pencák (MP), Salma Soppe (SS), Lucie Valdhansová (LV), Anna Waisserová (AW), Ladislav Zikmund-Lender (LZL), Markéta Žáčková (MŽ)
Studenti kurzu Dějiny architektury 20. století na FAST VUT v Brně pod vedením Markéty Žáčkové
Fotografie: Jiří Zikmund (JZ)
Grafický design: Jan Dienstbier
PR: Helena Herzánová
Databáze a webové stránky: Via Aurea, s. r. o.
Mobilní aplikace: Aconte s. r. o.
AJ překlady: Sylva Ficová
NJ překlady: Julia Miesenböck
Produkce a režie zvuku: Natálie Kratochvílová, Jan Kratochvíl
Hlasy audio nahrávek: Barbora Ungerová, Jan Unger
Hudba k audio nahrávkám: DVA
Další spolupráce: Ivan Šenk, Hana Matějová, Karolína Pláničková
Speciální poděkování: Dům umění města Brna, Muzeum východních Čech